Znáte to povzdechnutí: Kdybych se tak mohl proměnit v mušku a být u toho… Včera pohádka, dnes realita. Lehké řiditelné drony s kamerami jsou přesně takovými muškami. Jenže místo zvědavého pokukování tvrdě pracují.

Společnost Land of Drones sídlící v přízemí pražského Orea Hotelu Pyramida vypadá na první pohled jako obchod s drony. A také jím je, ale zdaleka nejen tím. Jejich drony si totiž nemusíte jen kupovat, můžete si je i najmout. Třeba k výškovým pracím, kvůli kterým byste jinak museli stavět nákladná lešení, vypravovat helikoptéry nebo vysílat odvážlivce do špatně přístupných míst.

Za tímto účelem není vždy zapotřebí používat velké a nákladné drony, nesoucí těžké profesionální kamery či foťáky. Srovnatelnou práci zastanou i menší drony s podobnou výbavou. Ve vzduchu na jedno nabití vydrží až 25 minut, vyvinou rychlost až 70 km/h a můžete s nimi teoreticky odletět do vzdálenosti několika kilometrů (toto je ovšem po právu
limitováno platnou legislativou).

Tou podstatnou věcí je ale kamera upevněná na stabilizovaném závěsu. V Land of Drones používají kamery Zenmuse, a to jak běžné, tak s vyměnitelným objektivem nebo termální. Celé zařízení se výtečně hodí v roli pomocníka při facility managementu. Což se zase hodí skupině Cimex, jejiž součástí je hotelový řetězec Orea Hotels & Resorts a několik administrativních budov. Cimex a Land of Drones tak fungují v příkladné synergii.

Výšku stoupání dronů reguluje zákon o vzdušné dopravě, ale horizontálně s ním můžete stovky metrů daleko. Díky streamování obrazu je vaším prodlouženým zrakem.

Co oko nevidí

Co všechno může takový dron zjistit? Je toho opravdu hodně. Termální kamery poslouží při zjišťování úniků tepla či zatékání. Netěsnící spáry či otvory jsou v barevném rozlišení kamery výborně vidět a jejich vyřešení může ušetřit za vytápění. S běžnými kamerami může dron jako ona pověstná muška létat kolem budovy a provádět inspekci dešťového svodu, střechy, hromosvodů a dalších důležitých prvků.

Kamera může ukládat fim do paměti, ale lze jej i streamovat v reálném čase. Tým z Land of Drones nabízí své služby v širokém spektru. Člověk by si řekl, že takové věci si může kdekdo provést sám, stačí si koupit dron s kamerou. Ale tak jednoduché to není. Samotný dron a každý jeho pilot totiž musejí být registrovaní u Úřadu pro civilní letectví, je nutné znát četné předpisy a dron musí být pojištěný. Jen příručka pro provozování leteckých prací s drony mívá nezřídka až 150 stran!

Další zajímavou schopností kamerami vybavených dronů je zjišťování objemu velkých objektů s přesností v jednotkách procent. Představte si, že potřebujete přemístit z jedné stavby na druhou hromadu písku. Kolik pro ni objednat nákladních vozů? Dron hromadu vyfotografuje, změří a z dodaných dat pak tým expertů vypočítá její objem. Rozdíl může činit i několik nákladních vozů, které by se vám jistě hodily někde jinde.

Lze provádět i inspekci fotovoltaických elektráren s kolektory rozloženými na velkých plochách. Termokamera dokáže snadno zjistit, které články jsou nefunkční a potřebují vyměnit. Velké možnosti jsou pak v geoinženýringu. Termokamera ukáže například místo,
kde vyvěrá podzemní pramen, nebo lze posléze v postprodukci sestavit ortofotomapu nějakého území.

Nafilmovat a vymodelovat

Dalším krokem je vytváření 3D modelu vyfotografovaného objektu. Ten vám v Land of Drones vyrobí na klíč. V současné době probíhá spolupráce s Národním památkovým ústavem, který si zadal vytvoření 3D modelu hradu Landštejn. Model se bude hodit při promýšlení a plánování restauračních prací na objektu. Model hradu si můžete v počítači dle libosti otáčet, prohlížet a proměřovat, virtuálně provádět opravy a sledovat, jak by vypadaly.

Sluha pražské univerzitní knihovny Antonín Langweil, který se v 19. století lepil s věrným modelem Prahy, by dnes zplakal nad výdělkem. Dronu by s nadsázkou řečeno stačilo několik přeletů nad červenými střechami, pár hodin postprodukce a 3D model odeslaný do 3D tiskárny. Zmenšený model Prahy by tak byl vytvořen raz dva a netrval by jedenáct let jako Langweilovi.

Oproti konvenčním metodám přináší využívání dronů obrovskou časovou i fianční úsporu. Navíc se tak v reálném čase získávají přesná data, která je možné dál zpracovávat. Moderní stavebnictví například prochází velkou digitální revolucí související se zaváděním building information managementu (BIM), informačního systému, jenž obsahuje všechna potřebná data o budově během celého jejího cyklu. Jeden z propagátorů tohoto systému, šéf technologické společnosti Bentley Systems Alan Lamont o tom letos hovořil na pražské konferenci Průmysl 4.0. „Lidé na stavbách ztratí 40 procent času tím, že pátrají po informacích, kterých se jim nedostává,“ uvedl pro deník Hospodářské noviny.

Pomocí dronů je možné snadno vytvářet ortofotomapy, natáčet na těžko
přístupných místech, jako je třeba žižkovský vysílač, pomáhat na stavbách nebo
získávat podklady pro tvorbu 3D modelů budov.

Dron nakonec může sloužit i jako hlídač stavby. S jeho pomocí může stavebník sledovat množství pracovníků na stavbě i časový postup prací. Tam už ale může nastávat kolize se zákonem, protože dron obecně nesmí přelétat třetí osoby, ba ani cizí stavby bez souhlasu jejich vlastníků.

 

 

NAPSAT KOMENTÁŘ