Vesmírná turistika láká. Řada lidí má už dnes dost prostředků, aby si mohli dovolit let na oběžnou dráhu, když už ne na Měsíc. A kde je turismus, nemělo by přece chybět hoteliérství, není-liž pravda? Starosti, jestli bude mít vesmírný turista kde složit hlavu, jsou nyní zřejmě vyřešeny. Startupová firma Orion Span plánuje vypustit na oběžnou dráhu první stanici specializovanou na ubytování v roce 2021 a první check-iny by mohly proběhnout o rok později.

Zařízení se má jmenovat stanice Aurora a představeno bylo letos na jaře na summitu Space 2.0 v kalifornském San Jose. Velikost stanice bude 14 × 4 metry a pojmout by měla čtyři turisty a dva členy posádky. Frank Bunger, ředitel firmy, tvrdí, že budou provozovat první „luxusní, ale cenově dosažitelný hotel ve vesmíru“. Cenově dosažitelný je relativní pojem – dvanáctidenní pobyt ve stavu beztíže vás přijde minimálně na 9,5 milionu dolarů. Ale cena za krátký kosmický trip pro vesmírné turisty byla ještě před deseti lety minimálně 20 milionů dolarů, takže Aurora je opravdu „za hubičku“.

Do té doby si alespoň můžete v různých koutech světa dopřát líbánky v hotelovém pokoji, který vypadá jako interiér kosmické lodi. Například hotel Sunset Inn v Illinois nabízí apartmán ve stylu Vesmírné odysey za 160 dolarů na noc. Návštěvník minnesotského hotelu Fantasuites si zase může dopřát noc v replice modulu Gemini zaparkovaného mezi umělými krátery. Ve vesmírném apartmánu švýcarského hotelu Kameha Grand Zurich (na obrázku) budete mít za 1 600 dolarů ráno pocit, že jste se ocitli jako pan Brouček přímo na Měsíci.

NAPSAT KOMENTÁŘ