Jaké to je řídit finance ve společnosti úspěšně operující na tvrdém a rizikovém trhu investic, nám řekl finanční ředitel Cimex Group Milan Orendáč. Potvrdil, že k této náročné práci je potřeba víc než jen znát zákonitosti daného trhu.

Co to obnáší být finančním ředitelem Cimex Group?

V Cimexu, asi podobně jako v každé asset manažerské investiční společnosti, spočívá pozice finančního ředitele především ve fundingu, tedy zajištění financování projektů, které ve společnosti probíhají.

Má financování projektů v Cimexu nějaká zvláštní specifika, třeba co se týká finančních zdrojů?

Myslím, že financování projektů v Cimexu nemá oproti podobným skupinám zvláštní specifika. Spíše bych řekl, že má jasná pravidla. Každý projekt pečlivě testujeme a zvažujeme celou řadu parametrů, které musí splňovat. Pro financování našich projektů využíváme kromě vlastních zdrojů také externí zdroje, hlavně tuzemské banky.

Milan Orendáč v hotelu angelo by Vienna House Prague 

Každý investiční projekt s sebou nese určité riziko. Máte nějaké speciální nástroje na jeho vyhodnocení, případně jak velká část rozhodnutí stále záleží na lidském faktoru, jako je intuice?

Na intuici se nedá ve světě financí spoléhat. Může zafungovat, ale většinou nemusí, svět financí je vždy o pravidlech, o statistikách, o vyhodnocování příležitostí. Každé investiční rozhodování je v zásadě o dlouhodobé přípravě. Posuzujeme spoustu, spoustu různých parametrů. Můžete si to představit jako pilota před startem letadla, který si prochází, co má udělat, protože když už jednou odstartuje, tak to nejde vrátit. Je to úplně stejné. Anebo to jde vrátit, ale pak je z toho karambol…

A stojí to peníze.

Pak to stojí něco mnohem horšího nebo peníze.

Co vás v práci motivuje?

Motivují mě nové výzvy, dosáhnout něčeho, čeho jsem třeba ještě nedosáhl. Nebaví mě dělat pořád stejnou práci. Práce finančního ředitele je také o reportingu, účetních závěrkách, to je nějaká rutina, která musí běžet prakticky automaticky a nezávisle. Co mě baví a motivuje, je dělat obchod. Ještě více mě baví dělat dobrý obchod. To je takový, ze kterého mají radost obě strany a těší se na další.

Jaké podmínky musí projekt splnit, abyste jej považoval za úspěšný? Je to jen zisk, nebo jsou tu i jiné parametry?

Určitě ano. Svět financí, svět asset managementu je o vydělávání peněz. Kdo tvrdí něco jiného, tak vám prostě lže. My jsme tady od toho, abychom vydělávali peníze. Je to o poměřování zdrojů, které do toho projektu vstupují, a výkonu, který ten projekt potom přináší. Na začátku je nějaká rozvaha, kalkulace a úvaha, potom nějaká očekávání. Tam se srovnává, jestli projekt vyhovuje vašemu uvažování, nebo nevyhovuje. Když vyhovuje, jdete do toho a děláte vše pro to, aby projekt přinesl, co očekáváte. Většinou se to povede a někdy se to také nepovede. Takový už je život.

Co pro vás znamenají peníze?

Peníze jsou svoboda. Spousta lidí bude tvrdit, že peníze nejsou důležité. Peníze jsou důležité. Peníze vám dávají svobodu, lepší zdravotní péči, peníze vám dají lepší školy pro vaše děti, dávají vám také možnost pomoci tam, kde je třeba… Ony vám to nezajistí samy o sobě, protože to vždycky záleží na vás, ale můžou vám pomoci k lepší kvalitě života. O tom asi peníze jsou.

Jsou dnes peníze čistě virtuální jednotka, nebo jsou podle vás ještě vyjádřením nějaké reálné hodnoty, která je za nimi?

Peníze vyjadřovaly nějakou hodnotu možná v době zlatého standardu. Řekl bych, že jednotka peněz je v první řadě o důvěře. Musím uvěřit tomu, že tato jednotka, ať je to koruna, dolar, nebo cokoliv, něco znamená. V momentě, kdy tomu uvěřím a kdy bude dostatečně velká množina lidí, kteří uvěří tomu samému, tak peníze tu hodnotu mají. Jinak ji prostě nemají. Nedokážu si dnes představit směnitelnost peněz za nějakou jinou materiální hodnotu. Myslím si, že dnes už to takto nefunguje. Dnes lidi uvěří, že jeden dolar je něco, s čím vyžijí celý den, nebo něco, za co si ráno koupí noviny, ale vždy je důležitá ta důvěra. Je to o psychologii.

Jsou nějaké charakteristické znaky, podle kterých je možné poznat investiční bublinu?

Já bych řekl, že bubliny se začínají projevovat v momentě, kdy lidé, kteří nemají zkušenost s daným trhem a nevědí, jakým způsobem trh funguje, uvěří, že vydělat peníze na trzích nevyžaduje v zásadě žádné znalosti, prostě stačí jen nakoupit a trh se o všechno postará. Staří investoři mi říkali, že když ti bude taxikář vyprávět o tom, jak nakupuje akcie a jak bude vydělávat, tak prodávej. To je projev bubliny. Bublina vzniká v okamžiku, kdy lidé, kteří dříve s nějakými investičními nástroji vůbec nepřicházeli do styku, najednou uvěří tomu, že můžou bezpracně zbohatnout. To nejde. Bezpracné zbohatnutí je možná výhra v loterii, ale ve světě financí, ve světě investic je to vždy o tvrdé práci. Je to nejtvrdší byznys na světě. Je to byznys bez pravidel. Když otevřete dveře od auta, tak vás všichni objedou. Když uděláte chybu při investování, tak vás všichni prostě odrbou. (smích) Tak to prostě je. Bublina vznikne, když si hodně lidí myslí, že zbohatne investováním. Protože objem důvěry neadekvátně naroste a trh se začne chovat neracionálně. Vezměte si kryptoměny. Před půl rokem všichni říkali, jak je super nakupovat bitcoiny, spousta lidí na tom vydělala peníze, ale ještě větší spousta na tom prodělala. Je to zase jen o důvěře.

V jaké fázi rozvoje je nyní Cimex? Věnujete víc pozornosti expanzi, nebo spíše zkvalitňování portfolia projektů?

Cimex se nyní soustřeďuje na dramatické vylepšení svých byznys modelů. Víme, že dnes není doba nějakých velkých nákupů. Soustřeďujeme se tedy na zkvalitnění našeho portfolia, na investice do assetů, které máme, investujeme do hotelů, do developerských projektů a připravujeme se na dobu, kdy trh zacouvá zpátky a přijde doba levných nákupů.

Je možné držet udržovací strategii?

Já si myslím, že co neroste, to umírá. Vždycky potřebujete hledat cesty a způsoby, jak to dělat jinak. Svět financí je dravý, a kdo se zastaví, toho prostě přejede. Myslím, že v žádném oboru si člověk nemůže říct „uf, mám hotovo“. Může si to říct investor a z projektu vyexitovat.

Měl jsem na mysli případ, že například firma operuje na nasyceném trhu, kde už není kam růst…

Měl jsem kamaráda, který měl dealerství aut, a bavil jsem se s ním o podnikání v době, kdy se ekonomice nedařilo. Říkal mi: „Mě to nezajímá, já prostě chci prodat víc aut.“ Rozumíte, prostě urvat to, protože každá situace je zároveň příležitostí. Vezměte si, co se povedlo Elonu Muskovi s Teslou. V zásadě je to nesmysl, svého času měla Tesla větší tržní kapitalizaci než General Motors. Možná to je ten hybatel, který těm velkým ukazuje: hele, klucí, pozor, ono by to nemuselo takhle trvat věčně a vy taky musíte něco vymyslet…

Není Tesla typickým případem bubliny? Automobilka, která nevydělává, nejspíš nikdy nebude, technologie, které má, včetně továren na baterie, mají i jiní velcí hráči, a až přijde čas, dají je na trh…

Podle mě to tam není vůbec o autech, ale opět o psychologii a důvěře. Jak se chová investor do Tesly – on všechny tyto věci ví. Také ví, že automobilka není dnes schopna vyrobit slibovaný, a dokonce objednaný počet aut. Ale uvěřil tomu, že v tom byznysu sedí myslitel, který dokáže změnit celý průmysl. To je ta sázka investora. Vezměte si Uber. Ten za loňský rok nebo za rok 2016 prodělal asi 4,5 miliardy dolarů. Nemá problém s novými investory a s financemi. Přinesli je tam lidi, kteří věří, že budoucnost je v samořiditelných autech. Asi není problém řídit byznys, který prodělává 4,5 miliardy, to je myslím celkem snadné. Je to ale o důvěře každého investora v to, že až přijde éra samořiditelných aut, Uber bude natolik vepředu v samořiditelných autech, že tři čtvrtiny planety v nich budou jezdit a pak to vydělá.

Jak relaxujete?

Mě nejvíc baví nedělat nic. (smích) Prostě na chvíli nedělat nic. Jinak mě celkem baví hrát golf, celkem mě baví jezdit na horském kole a baví mě cestování po světě, poznávání nových míst. Ve sportech nejsem moc dobrý, ale důležitá je ta komunita kolem toho a pocit, že člověk něco dělá.

Změna kulis, nebo pronikání do jiných kultur?

Miluji Asii a Ameriku z několika důvodů. Baví mě ukazovat svým dětem, že svět je hrozně veliký. Baví mě poznávat cizí kulturu, snažit se porozumět lidem z opačného konce světa. Naše republika podle mě zažívá nejšťastnější období své historie. Myslím, že si to spousta lidí neuvědomuje a má na to jiný názor. Zcela určitě patříme k těm deseti procentům „šťastnějšího“ světa, měli bychom si to umět užívat a být za to vděční.

NAPSAT KOMENTÁŘ