Sama o sobě říká, že je aktivním člověkem, který musí stále něco dělat. Nikdy neměla žádný vzor, vždy se řídí vlastním úsudkem. I přes její nabitý program a četné cestování mezi Evropou a Asií se nám podařilo vyzpovídat švýcarskou závodnici Rahel Freyovou, která je první a doposud jedinou ženou, jež bodovala v německém mistrovství cestovních vozů (DTM).

Když se kdokoli podívá na váš životopis, zjistí, že jste byla již od dětství velmi aktivní. Chodila jste na balet, gymnastiku, hrála jste dokonce fotbal. Co nebo kdo vás nakonec přivedl za volant závodního auta?

Můj otec jezdil na motokárách a závody do vrchu. Takže on byl ten důvod, proč jsem na motokárách začínala. Maminka z toho zpočátku nebyla zrovna nadšená. Ale dnes jí moje úspěchy dělají radost.

rahel455Škola prý nebyla vždy vaší prioritou číslo jedna. Jak se vám nakonec podařilo studia úspěšně dokončit?

Nakonec to bylo velmi jednoduché. Měla jsem jasnou dohodu s mámou. Chtěla jsem závodit, a tak jsem musela úspěšně složit všechny zkoušky a školu dokončit s vyznamenáním. Jinak by mi maminka nedovolila závodit.

Otec vás uvedl do závodního světa ve vašich dvanácti letech. Jak dnes jako úspěšná závodnice vzpomínáte na začátky?

Začátky na motokárách byly pro mě velmi intenzivní. Považuji to za jedno z mých nejšťastnějších období života. Každý víkend jsme trávili na závodech nebo na tréninku. Na druhou stranu to nebylo vždy úplně jednoduché, nakolik to dělilo naši rodinu na dvě části. Sestra i bratr totiž měli své koníčky. Nicméně jsem milovala trávit čas na trati a zažívat posouvání limitů, které motokáry měly.

Jak je pro závodníka těžké zvyknout si na nový závodní vůz?

Jsme profesionálové a jako takoví jsme trénovaní na to, abychom se rychle adaptovali na jakýkoli nový závodní stroj. To nás ve svém důsledku odlišuje od amatérů, kteří nemají takové zkušenosti jako my profesionálové.

a157016_largePrvní mezinárodní úspěch se dostavil o Velikonocích v roce 2004. A štěstí vás neopustilo ani v následující sezoně. Co pro vás úspěch znamená?

Úspěch je pro mě vždy především odměnou za dřinu a čas strávený tím, být úspěšný. Navíc sdílet úspěchy s Audi, týmem a rodinou je pro mě dvakrát tak cenné.

Když jste začínala závodit, měla jste nějaký vzor, ke kterému jste vzhlížela a chtěla být stejně úspěšná jako on?

Ne. Idol jsem neměla žádný. Celý život si stojím za tím, že si každý musíme najít vlastní cestu. Způsobů, jak dělat věci po svém, je přitom hned několik.

V roce 2007 a 2009 jste v mezinárodní sérii Formule 2 dvakrát byla velmi blízko umístění na stupních vítězů. Ať už to byl závod v Pau, nebo Oscherslebenu. Vždy vás ale zklamala technika. Jaký je to pocit, když víte, že můžete být první, ale selhá technika?

Byla to v mé kariéře velmi nepříjemná, ale zároveň důležitá zkušenost. Aby si člověk dovedl plně vážit úspěchu, musí znát i druhou stranu mince, a tou je neúspěch.

Na konci roku 2010 jste úspěšně zvládla testování pro tým Audi v seriálu německého mistrovství cestovních vozů DTM. V následujících dvou sezonách jste v barvách ingolstadtské automobilky závodila, a to velmi dobře. Jste první žena, která dokázala v DTM bodovat. Byly to těžké časy?

Ano. Než jsem naskočila do seriálu, měla jsem za sebou doslova jen pár testovacích kilometrů. Ale dnes mohu říci, že ty nejtěžší zkoušky vám toho dají nejvíc. Z tohoto období čerpám zkušenosti dodneška.

rahel381V letošní sezoně pojedete tři seriály. ADAC GT Masters, vytrvalostní Blancpain Endurance v Evropě a Audi R8 LMS Cup v Asii. To bude hodně cestování. Jak to snášíte?

Na sezonu jsem připravená. Časté cestování mi nedělá potíže. Navíc přes zimu jsem hodně trénovala fyzičku, takže v tom problém nevidím.

Stíháte vedle závodění i jiné aktivity?

Jsem velmi aktivní člověk, a to nejen co se sportu týká. Jsem také dříč, a proto mě Audi hodně vytěžuje a umožňuje mi dělat spoustu různých věcí během roku.

Přemýšlíte o tom, co budete dělat, až ukončíte závodní kariéru?

Žiju současností. Naučila jsem se, že je důležité mít priority. Teď je mojí prioritou závodění a věřím, že tomu tak ještě pár let bude.

Jako závodnice toho hodně procestujete. Užíváte si cestování i mimo svou práci, jen tak pro potěšení? Jaká je vaše oblíbená destinace?

Máte pravdu, hodně cestuji. Proto když jsem doma ve Švýcarsku, užívám si jeho pohodlí. V příštích deseti letech bych ráda trávila dovolenou právě doma.

SDÍLET
Předchozí článekTip Mixéru
Další článekSilniční cyklistika je zpět

NAPSAT KOMENTÁŘ