Často slýcháme, že rozvoj cestovního ruchu je spíše na škodu než k užitku. Existuje mnoho příkladů, kdy vymírají přirozená centra měst a stávají se z nich umělé atrapy plné kýčových suvenýrů pro turisty. Nemělo by cestování dané destinaci spíše přinášet užitek než z ní vytvářet předraženou přetvářku pro návštěvníky? Poslední dobou díkybohu vznikají i projekty, které místo aby odřízly vazby s místními lidmi, na nich naopak staví. 

Příkladem je Zuri – hotelový resort na Zanzibaru. Od začátku se počítalo se zodpovědným přístupem k přírodě, spoluprací s lokálními obyvateli, a tím pádem i s celkovým ekonomickým rozvojem. Cílem resortu je jeho maximální soběstačnost a ekologická zodpovědnost. S tím souvisí také vybudování vlastního vodního a odpadního managementu, odsolovacího zařízení, nízkoenergetického chladicího systému, ale například i střech z tanzanijské trávy a místních dřevěných šindelů. Zuri je první africký hotel, který je certifikován EarthCheck Building Planning and Design Standard. Může za to například i výroba vlastní pitné vody prostřednictvím využití progresivní ozonové technologie, která zbaví celý systém bakterií, a použití výhradně skleněných sterilizovaných lahví, žádný plast. Hotelový nábytek vznikl zrecyklováním starých rybářských lodí.

Zuri Zanzibar zaměstnává více než 250 tamních obyvatel, pro něž zabezpečuje seberozvojové a kvalifikační školení; studentům pro změnu nabízí dvouleté tréninkové programy. Celý komplex vznikal s využitím místní pracovní síly a lokálních dodavatelů. Potraviny pochází od sousedních pěstitelů a rybářů. Není tedy pochyb o tom, že resort Zuri je dokonalý příklad toho, jak by měl vypadat udržitelný cestovní ruch budoucnosti. 

NAPSAT KOMENTÁŘ